O autorze
GazetaRynkowa.pl Wiadomości gospodarcze z Polski i ze świata

Jack Ma jeszcze nie odchodzi na emeryturę. Ma plan na kolejne lata dla Grupy Alibaba

Alibaba Group Founder and Executive Chairman Jack Ma speaking at Alibaba's Xin Philanthropy Conference 2018 in Hangzhou, China Alibabagroup.com
W ostatnich dniach tematy dotyczące Grupy Alibaba pojawiały się w polskich mediach wielokrotnie. Dzisiejszy hot news powtarzany za New York Times, że Jack Ma, twórca Grupy Alibaba odchodzi na emeryturę został po południu sprostowany przez rzecznika Grupy.

Jack Ma ma plan

Jack Ma (Ma Yun), charyzmatyczny twórca Grupy Alibaba, ogłosił, że przedstawi w przyszłym tygodniu strategię sukcesji, będącą częścią planu zarządzania grupą, który ma zająć 10 lat, przygotowując pokolenie młodszych menedżerów do przejęcia sterów najcenniejszej firmy w Azji.

Ma, prezes Alibaba Group Holding zaprezentuje swój plan 10 września w swoje 54. urodziny.

Rzecznik Grupy Alibaba powiedział, że Ma pozostaje dyrektorem wykonawczym firmy i zapewni plany przejściowe przez znaczny okres czasu, w przeciwieństwie do artykułu New York Timesa, który powiedział, że "ustąpił", aby "przejść na emeryturę".Według rocznego raportu Alibaba złożonego w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Ma jest dożywotnim członkiem Alibaba Partnership, grupy 36 starszych menedżerów, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie misji i kultury Grupy Alibaba.

"Siadłem z naszymi dyrektorami wyższego szczebla 10 lat temu i zapytałem, co zrobi Alibaba beze mnie", powiedział Ma w wywiadzie dla South China Morning Post, którego właścicielem jest Grupa Alibaba. "Jestem bardzo dumny z tego, że Alibaba ma teraz strukturę, kulturę korporacyjną, system zarządzania i system do pielęgnacji talentów, który pozwala mi odejść bez powodowania zakłóceń".Najbliższe plany Jacka Ma

Jack Ma znany jako Ma Yun w Chinach, ma odwiedzić Rosję w przyszłym tygodniu, by sformalizować nawiązanie współpracy pomiędzy Grupą Alibaba a Mail.ru, firmą internetową należącą do rosyjskiego potentata Alishera Usmanova i rosyjskim funduszem inwestycyjnym (RDIF).


Planowane są kolejne podróże Jacka Ma, w tym podróż do Cape Town, gdzie Ma obiecała spełnić swoje zobowiązanie pomocy prezydentowi RPA Cyrylowi Ramaphosie w stworzeniu cyfrowego centrum szkoleniowego, aby wspierać przedsiębiorczość wśród młodzieży.

Plan sukcesji uczyniłby Alibabę jedną z niewielu firm azjatyckich, które świadomie oddzielają swoją strukturę korporacyjną i codzienne operacje od założyciela.Co to jest Grupa Alibaba

Firmie z siedzibą w Hangzhou, która rozpoczęła działalność jako platforma e-commerce założona w 1999 z kapitałem początkowym wynoszącym 60.000 USD, zajęło niespełna dwie dekady, aby rozwinąć sprzedaż do poziomu 420 miliardów dolarów oferując zakupy online, płatności bezgotówkowe, przetwarzanie w chmurze, sztuczną inteligencję, a nawet hollywoodzkie filmy.

Alibaba zatrudnia ponad 86 000 pracowników.

Ma jest jednym z najbogatszych ludzi w Chinach, o wartości netto szacowanej na 40 miliardów dolarów przez indeks Bloomberg Billionaires.

Grupa Alibaba została założona w 1999 roku przez 18 osób kierowanych przez Jacka Ma, byłego nauczyciela języka angielskiego z Hangzhou w Chinach.

Od samego początku założyciele firmy podzielają przekonanie, że Internet zrównoważyłby szanse drobnych przedsiębiorców, umożliwiając małym przedsiębiorstwom wykorzystanie z innowacji i technologii do rozwoju i skuteczniejszej konkurencji w gospodarce krajowej i światowej.

Od momentu uruchomienia w 1999 roku pierwszej strony internetowej pomagającej małym chińskim eksporterom, producentom i przedsiębiorcom w sprzedaży międzynarodowej, Alibaba Group stała się światowym liderem w handlu online.

Obecnie firma i powiązane z nią firmy prowadzą czołowe hurtowe i detaliczne platformy internetowe takie jak Aliexpress.com, Alibaba.com, Taobao.com, Tmall.com, 1688.com, a także firmy zajmujące się przetwarzaniem danych w chmurze, mediami cyfrowymi i rozrywką, inicjatywami innowacyjnymi.

Źródło: GazetaRynkowa.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...