O autorze
GazetaRynkowa.pl Wiadomości gospodarcze z Polski i ze świata

Współpraca Polski z Iranem w sektorze energetyczno-wydobywczym.

Współpraca polsko-irańska
Współpraca polsko-irańska TehranTimes.com
Jak podają irańskie media, polski minister energetyki Krzysztof Tchórzewski podczas spotkania z ambasadorem Iranu w Polsce Panem Raminem Mehmanparastem wyraził gotowość do podejmowania wspólnych inwestycji w irańskich projektach naftowych i gazowych.Iran jest liczącym się na świecie producentem i eksporterem ropy naftowej i gazu ziemnego. Iran posiada czwarte co do wielkości zasoby ropy naftowej na świecie i drugie co do wielkości zasoby gazu ziemnego na świecie. Po zniesieniu sankcji gospodarczych w 2015 roku Iran ponownie staje się jednym z największych eksporterów ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie

Jak podają irańskie media podczas spotkania minister powiedział: "Rząd Polski poszukuje nowych dróg do zaspokojenia potrzeb na surowce energetyczne i Iran może być dobrym partnerem ze względu na swoje liczne możliwości w sektorze energii paliw kopalnych".

Ambasador Iranu ze swej strony podkreślił istniejące możliwości współpracy w różnych dziedzinach, takich jak paliwa kopalne, ropa naftowa i gaz, energia jądrowa i odnawialne źródła energii, dodając, że Iran zaprasza polskie firmy do wspólnych przedsięwzięć z irańskimi partnerami w sektorze ropy i gazu.


Minister potwierdził udział 35 osobowej delegacji polskich firm sektora energetycznego w Misji Gospodarczej do Teheranu w dniach 4-8 maja 2016 połączonej z udziałem w Targach Oil & Gas Exhibition. Jest to pierwsza po zniesieniu sankcji wystawa sektora energetyczno-wydobywczego w Iranie. Udział w targach zapowiedziały m.in. Chiny, Korea Południowa, Turcja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja, Austria i Finlandia.

Od czasu zniesienia sankcji Iran rozpoczął nawiązywanie współpracy z firmami sektora energetycznego w Europie. Iran nawiązał współpracę w zakresie dostaw ropy m.in. do francuskiej firmy Total, hiszpańskiej firmy Cepsa, greckiego Hellenic Petroleum a kilka dni temu wysłał kolejne transporty do włoskiej firmy IPLOM i greckiej Motor Oil Hellas.

Jak podał BiznesAlert.pl Iran może zapewnić dostawy ropy i gazu na Ukrainę, a także wziąć udział w modernizacji jej rafinerii.

Źródło: Rynki24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...